Komandu ceļi iepriekšējo reizi krustojās 2015. gada 12. septembrī Francijas pilsētā Lillē – latvieši bija pārāki ar 73:66 un pēc 14 gadu pārtraukuma iekļuva Eiropas spēcīgāko komandu astoņniekā. Kā izrādījās vēlāk, šī uzvara Latvijai pavēra ceļu uz Rio kvalifikāciju.
Stambulā komandas ieradušās krietni atjaunotos sastāvos. Latviju pirmo reizi pārstāv vienlaikus divi NBA spēlētāji – Kristaps Porziņģis un Dāvis Bertāns. Slovēnijas divpadsmitnieks mainījies par 75%, ierindā palikuši tikai Klemens Prepeličs, Jaka Blažičs un Saša Zagoracs.
No pašreizējiem trim slovēņu līderiem – saspēles vadītāja Gorana Dragiča, uzbrūkošā aizsarga Lukas Dončiča un Anžes Rendolfiča, atvainojiet, amerikāņu spēka uzbrucēja Entonija Rendolfa – Lillē nebija neviena. Dragiču duetu Francijā pārstāvēja Gorana brālis Zorans.
Dragiča vecākā un Eiropas karstākā tīneidžera Dončiča personās Slovēnija ieguva vienu no turnīra labākajiem ārējās līnijas pāriem. Divatā viņi vidēji spēlē guvuši 35 punktus, izdarījuši 8,5 piespēles un izmetuši 25,7 metienus.
Par “pūķi” iesauktais Dragičs ar 21,2 punktiem ir Eiropas čempionāta piektais rezultatīvākais spēlētājs un četrpadsmitais labākais piespēļu dalītājs. Grupas turnīra pirmajās divās spēlēs pret Poliju un Somiju viņš salādēja attiecīgi 30 un 29 punktus. “Astotdaļfināla pastaigā” pret ukraiņiem Dragičs vienīgo reizi neieslēdza ugunsrobu – 20 minūtes, 10 metieni, pieci punkti.
“Slovēņu brīnumbērns” Dončičs aizvadītajā sezonā Madrides karaliskā kluba rindās paspēja divreiz kļūt par Eirolīgas kārtas labāko spēlētāju, aprīlī nopelnīja līdzīgus laurus ACB līgas 28. kārtā un Eirolīgas “play-off” ceturtajā spēlē Stambulā. “Real” toreiz pārspēja Daira Bertāna pārstāvēto “Darussafaka” ar 3-1, lai pēc pāris nedēļām vēlreiz dotos uz Stambulu un spēlētu “Četru finālā”.
Sestdien Dončičs atgriezās Stambulā – slovēņi grupas turnīru aizvadīja Helsinkos – lai savā pirmajā “play-off” spēlē no jauna pārsteigtu Eiropu. Padsmitnieks pret garajiem ukraiņiem jutās kā zivs ūdenī, 24 minūtēs sametot 14 punktus, izcīnot deviņas atlēkušās bumbas un izdarot sešas piespēles.
Ātrās pārejas uzbrukumā, drosmīgi garāmgājieni un pārliecība par saviem spēkiem – slovēņu “karsto pārīti” šajā Eiropas čempionātā apturējis vēl nav neviens. Dragiča un Dončiča neitralizēšana vai atšķelšana no pārējiem spēkiem būs Latvijas aizsardzības galvenais uzdevums.
Par “Trīs zvaigžņu” uzbrukumu kopš otrā puslaika spēlē pret Krieviju šaubu vairs nav. Latvija ar vidēji 90.7 gūtiem punktiem izvirzījusies pirmajā vietā turnīrā, apsteidzot Franciju (88.5), Slovēniju (87.5) un Spāniju (80.0). Turnīra gaitā arvien biežāk izdevies izspēlēt bumbu līdz brīviem metieniem un rezultāti iespaido – tālmetienu precizitātē (41,4%) latvieši atpaliek tikai no spāņiem.
Slovēnijai ir pārsvars bumbu pārķeršanā – sāncenši ar 9,3 bumbām ieņem pirmo vietu, kamēr latvieši ar 5,0 bumbām atrodas 22. pozīcijā. Kļūdu skaita ziņā starpības praktiski nav (11,3 pret 11,5). Bumbas kustībā Latvija ir pārāka, ar 24,3 rezultatīvām piespēlēm zaudējot tikai Spānijai.
Latvijai ir Porziņģis un Timma, kuru slovēņiem nav. Latviešiem arī vairāk saspēlēts kodols, dziļāks sastāvs un vienmērīgi uzņemts ritms. Pretinieki Stambulā joprojām atrodas aklimatizācijas fāzē, kā arī pēdējās spēles aizvadījuši ar lielākām pauzēm.
Savstarpējās spēlēs Eiropas čempionātos Latvija atrodas vadībā ar 2-0. Abi panākumi gūti turnīros, kuros izdevies finišēt labāko astoņniekā – 2001. gadā Stambulā (99:93) un 2015. gadā Lillē. Slovēņiem izdevies gūt virsroku “EuroBasket 1995” kvalifikācijā – mājās 78:100, viesos 73:104.
Galvenais treneris: Igor KokoskovTreneri: Jaka Lakovic, Aleksander Sekulic, Radovan Trifunovic
Astotdaļfinālā 16 komandas, atkarībā no sasniegtajiem rezultātiem, tika sapārotas astoņos pāros, izveidojot četrus mazos “zarus”:
1. zars: Vācija – Francija un Spānija – Turcija;2. zars: Slovēnija – Ukraina un Latvija – Melnkalne;3. zars: Lietuva – Grieķija un Horvātija – Krievija;4. zars: Somija – Itālija un Serbija – Ungārija.
Astotdaļfinālu uzvarētāji ceturtdaļfinālā tiksies ar kaimiņpāra stiprāko komandu. Pirmajā un otrajā zarā pusfinālisti tiks noskaidroti 12. septembrī, trešajā un ceturtajā zarā – 13. septembrī. Pirmā un otrā zara uzvarētāji pusfinālā tiksies 14. septembrī, trešā un ceturtā zara līderi – 15. septembrī. Fināls un spēle par trešo vietu notiks 17. septembrī.