2016. gada pasaules čempionātā šosejas riteņbraukšanā, kas pirmo reizi notiek Tuvajos Austrumos, nedēļas garumā dažādās distancēs startēja vairāk nekā 1600 riteņbraucēji no 82 valstīm. Viņu vidū ir arī seši Latvijas riteņbraucēji, no kuriem savus startus jau aizvadījuši četri sportisti, bet divi sacentīsies čempionāta pēdējā dienā. Katarā notiekošais pasaules čempionāts ir pēdējos gadu karstākais. Gaisa temperatūra dienas laikā nenokritās zem 35 grādu atzīmei pēc celsija. Tāpat šī gada čempionāts var lepoties ar ļoti kuplu dalībnieku skaitu un valstu pārstāvniecību.
To vecināja daudzu Āzijas un Āfrikas valstu sportistu piedalīšanās, kuri iepriekšējos čempionātos nestartēja. Kā būtiskākais no negatīvajiem aspektiem jāmin katastrofāli zemais līdzjutēju skaits. Tas skaidrojams ar salīdzinoši dārgo nokļūšanu uz Kataru daudziem tūkstošiem Eiropas riteņbraukšanas fanu, kā arī ar zemo Kataras iedzīvotāju interesi par velosportu.
Pasaules čempionāta kulminācija notiks svētdien, kad 257,3 kilometru garajā grupas braucienā startēs elites vīri. Grupas braucienam pieteikti kopumā 199 dalībnieki no 48 valstīm. Visvairāk pārstāvju (deviņi) būs Beļģijai, Nīderlandei, Francijai, Norvēģijai, Itālijai, Austrālijai, Lielbritānijai. Tikmēr esošā pasaules čempiona Petera Sagana pārstāvētā Slovākija startēs ar trim braucējiem. Latvijai šī gada pasaules čempionātā piešķirtas trīs vietas, no kurām viena palika neizmantota.
257,3 kilometru garā distance sadalīsies divos posmos. Vairāk nekā puse no distances (137 kilometri) vedīs no Dohas līdz Abu Yazoul pilsētai un atpakaļ. Šī distances daļa pamatā vedīs pa izteikti taisniem ceļa posmiem tuksnesī. Tikmēr pārējā distances daļa jau tiks veikta Dohas pērlē, kur par čempionāta medaļām cīnījās arī U23 un junioru sportisti. Pērlē dalībnieki veiks septiņus 15,2 kilometrus garus apļus.
Vadošo riteņbraucēju un ekspertu prognozes par sacensību gaitu ir tādas, ka peletona dalīšanās varētu notikt jau tuksneša ceļos. Pirmā daļa tiks aizvadīta, braucot sānu pretvējā, bet, ceļš atpakaļ līdz Dohai būs sānu pavējā, kas ir īpaši labvēlīgs priekšnoteikums, lai ar aktīviem izrāvieniem saraustītu grupu. Ja skaitliski liels peletons (vairāk nekā 100 braucēji) kopā sasniegs Dohas pērli, var paredzēt daudz uzbrukumus pēdējos kilometros. Ja visi no tiem tiks neitralizēti, pasaules čempions tiks noskaidrots finiša spurtā, kur sevi apliecināt varēs sprinta meistari.
Tieši ar sprinteriem savas cerības saista daudzas vadošās riteņbraukšanas komandas. Tā, Vācijai ir trīs izteikti sprinta braucēji – Marsels Kitels, Andrē Greipels un Džons Degenkolbs. Francijas līderis būs Naisers Bouhannī, norvēģu cerības saistās ar Aleksanderu Kristofu, Austrālijas komandā pēdējos metros sevi vislabāk var apliecināt Maikls Metjūzs un Kalebs Evans, Itālijas līderu vidū ir Elia Viviani, Kolumbiju pārstāvēs sevi labi sprinta finišos apliecinājušais Fernando Gaviria, beļģu sastāvā ir veterāns Toms Boononens un olimpiskais čempions Gregs Van Avermets. Tikmēr vēl viena no riteņbraukšanas lielvalstīm, Lielbritānija, kuras sastāvā strādā arī Latvijas sporta ārsts Aldis Cīrulis, sprinta finišam virzīs Marku Kavendišu. Vairākas no komandām, tostarp Slovākija ar esošo pasaules čempions Peteru Saganu sastāvā, līdz apļiem un to laikā centīsies maksimāli nogurdināt klasiskos sprinterus.
Latviju pasaules čempionātā pārstāvēs "Rietumu banka – Rīga" komandu ikdienā pārstāvošais sprinteris Māris Bogdanovičs un ASV vienības "Holowesko Citadel racing team" sportists Andžs Flaksis. Abi latvieši šo sezonu aizvadījuši veiksmīgi. Bogdanovičs, kuram šī būs debija pasaules čempionātos, uzvarēja "Baltijas ceļa" velobrauciena otrajā posmā un kopvērtējumā, kā arī guva divas otrās vietas „Tour of China” posmos. Andžs Flaksis tikmēr izcīnīja otro vietu "Tour of Alberta" daudzdienu velobrauciena individuālajā braucienā, kā arī guva vēl vairākus UCI kategoriju pjedestālus sacensībās ASV. Ņemot vērā, ka Latvija startē divu sportistu sastāvā, abi sportisti nemēģinās iespaidot sacensību gaitu, bet gan turēties kopā ar favorītiem. Pirmais lielais izaicinājums vadošajā grupā sasniegt apļus, kas karstajos un vējainajos apstākļos tuksneša ceļos nebūs viegls uzdevums. Ja tas izdosies, pērles apļos abi var sekmīgi aizcīnīties līdz galam.
Izmantotie resursi:lrf.lv