2010. gadā Soču spēļu drošības jautājumi tika uzticēti Federālajam drošības dienestam (FSB), bet viens no dienesta direktora vietniekiem, Oļegs Siromolotovs, tika apstiprināts par sacensību drošības direktoru.
Siromolotovs ir FSB pretizlūkošanas nodaļas vadītājs, kurš nav strādājis pretterorisma jautājumos. Visu karjeru viņš pavadījis KGB (valsts drošības komiteja) un FSB struktūrās, medījot ārzemju spiegus. Siromolotovs ir apmācīts, lai noteiktu ārzemju draudus.
2010. gada septembrī FSB pasūtīja pētījumu par drošību Soču spēlēs. Pētījumā tika aprakstīti kiberdraudi, taču tajā tika arī norādīts, ka nepieciešams uzlabot “Sorm” ziņojumu pārtveršanas sistēmu un to jādara slepenībā.
“Sorm” sistēmu 1980-to gadu vidū izstrādāja KGB izpētes institūts. Mūsdienās “Sorm-1” sistēma pārķer sauszemes un mobilo telefonu sarunas, “Sorm-2” pārrauga interneta plūsmu, bet “Sorm-3” ievāc informāciju par visa veida sakariem.
Komunikāciju uzņēmumu uzrauga “Roskomnadzor” rīcībā esošā informācija liecina, ka Krievijas varas iestādes rūpīgi pārbauda, lai “Sorm” tehnoloģijas tiktu pienācīgi izvietotas Soču apkārtnē. Vairāki vietējie interneta pakalpojumu sniedzēji (ISP) tika sodīti ar naudas sodiem, kad uzraugi atklāja, ka viņi nav ierīkojuši FSB ieteikto “Sorm” ierīci “Omega”.
2013. gada jūnijā “Rostelecom” Soču apkārtnē izveidoja 4G LTE tīklu, solot nodrošinot ātrākos bezvadu pakalpojumus Olimpisko spēļu vēsturē, turklāt bez maksas. Vienlaikus “Rostelecom” visos tīklos izvietoja DPI sistēmu – tehnoloģiju, kura ļauj FSB gan uzraudzīt, gan šķirot informācijas plūsmu. Soču viesi, kuri ņems līdzi savus portatīvos datorus un viedtālruņus, nebūs pasargāti no noklausīšanās.
Krievijas sakaru ministrija martā apstiprināja jaunu “Sorm” nolikumu interneta pakalpojumu sniedzējiem. Dokumentā teikts, ka sistēmai jābūt spējīgai pārtver informāciju no tādiem serveriem kā Gmail un Yahoo. Nolikums nav oficiāli parakstīts, taču nodomi ir skaidri.
Tradicionālie drošības pasākumi paredz, ka spēļu laikā par drošību rūpēsies vairāk nekā 40 000 policistu, bet Soču apkārtnē tiks uzstādītas vairāk nekā 5000 novērošanas kameras. Sočos pirmo reizi tiks izmantoti FSB un iekšlietu ministrijas bezpilota novērošanas lidaparāti.
FSB ir iegādājusies divas sonārās sistēmas Melnās jūras piekrastes kontrolei, lai pamanītu zemūdenes un aizsargātu spēles pret uzbrukumu no jūras. Olimpisko spēļu laikā tiks aizliegtas visas politiskās akcijas, bet pilsētā tiks ieviests īpašs caurlaižu režīms, atļaujot iebraukt tikai reģistrētiem transportlīdzekļiem.
Septembra beigās FSB pārstāvis Aleksejs Lavriščevs noliedza, ka Soči izskatīsies pēc koncentrācijas nometnes, norādot, ka, salīdzinot ar Londonu, drošība būs “neredzama”. Viņš nemelo. Sakaru pārķeršanu vizuāli redzēt nevarēs, taču tas nenozīmēs, ka tādas nebūs.
+Spēļu izmaksas veidos 27 miljardus latu, padarot tās par visu laiku dārgāko sporta pasākumu vēsturē. Londonas spēles izmaksāja mazāk nekā 7,5 miljardus, savukārt Vankūveras spēļu izmaksas 2010. gadā nepārsniedza 3 miljardus latu.+Gandrīz 4 miljardi latu tika iztērēti, lai izbūvētu kalnu autostrādi no Soču lidostas līdz Krasnaja Poļanai. Kāds krievu žurnāls uzsvēra, ka par tādu cenu šoseju varētu noklāt ar biezu kaviāra kārtu.+Celtniecības darbus finansē Krievijas oligarhi, darot to neformālas vienošanās ietvaros, kas paredz, ka viņi var saglabāt savu bagātību apmaiņā pret valsts mēroga projektu atbalstīšanu. Vairāki investori privātās sarunās ir sūdzējušies par galvu reibinošajām izmaksām.+Desmit nedēļas pirms Soču spēlēm un to laikā pilsētā tiks aizliegtas visas politiskās akcijas, mītiņi un demonstrācijas.
Izmantotie resursi:As Sochi Olympic venues are built, so are...