Sagatavots pēc basketbola apskatnieka Deivida Pika materiāliem.
Tie, kas Latvijā pastiprināti seko basketbolam, Mario Hezonjas vārdu pirmoreiz, visticamāk, izdzirdēja 2011. gada vasarā, kad jaunais horvātu talants piedalījās pasaules U19 čempionātā, kur starp trīs gadus vecākiem puišiem vidēji guva 8,0 punktus un izcīnīja 2,2 bumbas. Vēlāk tajā vasarā Hezonja aizveda savu valsti līdz Eiropas U16 zeltam. Dominējošo Hezonjas sniegumu lieliski parāda arī cipari - vidēji 20 punkti, 8,2 atlēkušās bumbas un 2,7 rezultatīvas piespēles. Hezonja tika atzīts par turnīra MVP. Jau 15 gadu vecumā Hezonja bija parakstījis līgumu ar "Zagreb" klubu, bet divus gadus vēlāk horvātu jaunieša audzināšanu pārņēma spāņu gigants "Barcelona", kas horvātu klubam par tobrīd 17 gadus veco spēlētāju samaksāja 150 000 eiro. Tas bija nozīmīgs solis ceļā uz Hezonjas sapņa īstenošanu - spēlēšanu NBA.
"Kopš desmit gadu vecuma viss, par ko Mario runāja, bija Losandželosas "Lakers"," atceras 20 gadus vecā basketbolista pirmais treneris Darko Kunce, kurš atklāja, ka Hezonjas elks allaž bijis Kobe Braients. "Mario ir vienīgais puisis draftā, kurš tic, ka viens pret vienu varētu apspēlēt Kobi Braientu," pārliecināts ir Zagrebas "Cedevita" sporta direktors Matejs Mamičs. Jau iepriekš medijos parādījušās ziņas par Hezonjas kārtējiem it kā augstprātīgajiem izteikumiem. Piemēram, janvārī Hezonja paziņoja, ka citos apstākļos, iespējams, būtu droša pirmā izvēle šī gada draftā. "Ja es būtu spēlējis koledžā, iespējams, būtu pirmais drafta numurs," portālam basketballinsiders.com sacīja basketbolists. "Man bija piedāvājums no Kentaki [universitātes]. Esmu eiropietis, tāpēc man jāstrādā vairāk, lai ielauztos ASV tirgū." Ko līdzīgu acīmredzot varam attiecināt arī uz Kristapu Porziņģi...
Tie, kas pazīst Hezonju personīgi un jau vairāku gadu garumā, apgalvo - šie izteikumi ir nevis augstprātība, bet pārliecība par sevi. Un tieši tas ir viens no iemesliem, kamdēļ Hezonja tiek salīdzināts ar izcilo horvātu aizsargu Draženu Petroviču, kurš traģiski gāja bojā autoavārijā, pāris gadus pirms Mario bija vispār dzimis. Otrs iemesls - darba ētika un spējas.
"Viņš ir apprecējis basketbolu. 13 gadu vecumā viņš jau spēlēja profesionālā līmenī Horvātijā. Viņam ir neticams raksturs. Viņš visu dzīvē uztver kā izaicinājumu," sevis loloto talantu slavē Kunce, kurš norādījis - Mario izvairās no klubu apmeklēšanas, ballītēm vai jebkāda cita veida socializēšanās, ko ar darbu apvieno (vai mēģina apvienot) citi talantīgi spēlētāji viņa vecumā. "Kad viņam bija desmit, sarunāju ar skolu, ka viņš no 8 līdz 10 rītā var nākt trenēties uz zāli. Pēc tam trenējāmies no sešiem līdz astoņiem vakarā. Tāds grafiks viņam bija katru dienu. Pagājušajā vasarā viņš man zvanīja agri no rītiem, lai es palīdzētu viņam treniņos no 6:30 līdz 8:30. Viņš sava sapņa dēļ ir upurējis bērnību," senus un ne tik senus notikumus atstāstīja Kunce.
Vēl janvārī Hezonja nezināja, vai šogad paliks draftā, vismaz publiskajos izteikumos. "Varētu jau, bet kas zina, kurš numurs man būtu?" gada sākumā šaubījās Hezonja. "Pirms dodos uz NBA, vēlos kļūt par līderi šeit un uzvarēt ar "Barcelona"." Attiecības starp jauno spēlētāju un Barselonas klubu šajā sezonā izvērsušās ļoti...interesantas. Jūtot, ka talantīgais horvāts slīd ārā no "Barsas" apcirkņiem, klubs jau sezonas ievadā limitēja Hezonjas spēles laiku līdz teju minimumam. Ar to nebija mierā spēlētāja aģents Arns Telems, kurš novembrī devās vizītē uz Kataloniju, lai sēstos pie pārrunu galda ar kluba vadību. Pēc tam Mario spēles laiks piedzīvoja strauju kāpumu un tāpat arī statistikas rādītāji gan Spānijas čempionātā, gan Eirolīgā.
Diemžēl pavasarī Hezonjas minūtes atkal piedzīvoja strauju lejupslīdi - trīs Eirolīgas mačos treneris Havi Paskāls tā arī neuzlaida Hezonju laukumā ne reizi, tostarp izšķirošajā ceturtajā ceturtdaļfināla spēlē pret "Olympiacos". "Barcelona" labāko četriniekā neiekļuva... Hezonjas atbilde bija pieteikties draftam vienu dienu pēc izstāšanās no Eirolīgas. Arī ACB līgas izslēgšanas turnīrā Mario spēles laiks tika limitēts, līdz izšķirošajā piektajā pusfināla sērijas mačā pret "Unicaja" Paskāls ķērās pie pēdējā salmiņa, ļaujot Hezonjam sešās minūtēs gūt astoņus punktus un izglābt "Barcelona" sezonu. Finālsēriju Hezonja sāka ar 18 punktiem, kas gan nepalīdzēja uzveikt Madrides "Real", bet otrajā spēlē 15 minūšu laikā iemeta piecus punktus. Šovakar "Real" būs iespēja noslēgt sezonu - ja madridieši izbraukumā svinēs uzvaru, tad izcīnīs titulu un ļaus Hezonjam skriet uz lidmašīnu, lai paspētu uz drafta ceremoniju. Uzvalks tai jau gatavs.
"Barcelona" liktie šķēršļi gan vēl nebūs galā - priekšā vēl vienošanās par izpirkuma naudas apmēru. Līgumā starp spēlētāju un klubu tā noteikta divu miljonu eiro apmērā. Tas ir aptuveni četras reizes vairāk nekā pēc noteikumiem par spēlētāju drīkst maksāt jebkurš NBA klubs. Pēdējās pārrunas starp aģentu un kluba vadību esot iezīmējušas pozitīvas tendences - klubs esot gatavs samazināt summu. Vai klubs saglabās šādu nostāju arī pēc drafta? Uz šo jautājumu atbildi zina tikai kluba pārstāvji.
"Barsas" klubam tuvu stāvošas personas esot atklājušas vēl kādu attieksmes demonstrēšanas rīcību. Proti, mazā spēles laika dēļ sezonas laikā Hezonja esot izveidojis savu individuālo treniņu rutīnu, tāpat kā divus gadus vecākais un jau draftētais (2013. gada 32. numurs, "Thunder") Alekss Abriness. Tikai atšķirībā no Abrinesa Hezonjam treniņdarbā nepalīdzot neviens, izņemot paša uzstādītos konusiņus un krēslus kā aizsargus. Spānim tikmēr katrā individuālajā treniņā klubs nodrošinot divus bumbu padevējus un divus trenerus...
Hezonjam tiek prognozēta vieta starp 5. un 10. numuru. Basketbolista tēvs izteicies, ka labākās vietas būtu Ņujorka (4. izvēle), jo tur ir Fils Džeksons un Deriks Fišers, kuri sastrādājušies ar Kobi Braientu un zina, kā uzvarēt. Tāpat starp savām favorītēm Ronalds Hezonja min "Magic" (5.) un "Pistons" (8.). Hezonjas aģents Eiropā Telems ir arī "Pistons" kluba konsultants, taču pēdējā nedēļā parādījusies informācija, ka Detroitas klubs esot gatavs iekļaut maiņas darījumā savas izvēles tiesības...
Ar 6. numuru draftā izvēlēsies Sakramento "Kings", un šī šķiet vieta, kurā Hezonja varētu nonākt. "Kings" pārstāvis Vlade Divacs decembrī vakariņojis ar Predragu Stojakoviču, kurš kļuvis par Hezonjas mentoru ASV. Sākotnēji gan Horvātijas teritorijā dzimušais serbu leģendārais spēlētājs (kuram ir arī Grieķijas pilsonība - ak, šī globalizācija) nav vēlējies saistīties ar jauno horvātu talantu. "Viņš ir iedomīgs. Viņā nav vērts investēt laiku," bija sākotnējā Stojakoviča nostāja. Ar laiku tā mainījusies - tad, kad Predrags iepazinies ar Hezonju personīgi. "Viņš ir pašpārliecināts, bet labā ziņā," tagad savu protežē raksturo Stojakovičs. "Viņam ir vajadzīga šāda pārliecība un mentālais spēks, lai izdzīvotu NBA. Pretējā gadījumā līga viņu apēdīs."
Spēlētāja tēvs vēlas redzēt Mario nonākam komandā, kur uzreiz varētu tikt pie pieklājīga spēles laika. Šī paša iemesla dēļ cita horvātu talanta Dario Šariča tēvs nevēlas šobrīd laist dēlu uz NBA. "Gribētos nonākt vietā, kur Mario spēles laiks būtu ap 25 minūtēm spēlē," sacīja tēvs Ronalds. "Nav pat nozīmes tam, ar kādu numuru viņš tiek draftēts. Koncentrējamies uz to, lai viņš varētu spēlēt un izcīnīt uzvaras."
Dzimšanas datums: 1995. gada 25. februārisAugums: 202 cmSvars: 99 kgPozīcija: Uzbrūkošais aizsargs/Vieglais uzbrucējsStatistika Eirolīgā 2014/2015:16,5 minūtes, 7,7 punkti, 2,0 atlēkušās bumbas, 1,0 rezultatīva piespēleStatistika Spānijā 2014/2015:14 minūtes, 4,8 punkti, 2,0 atlēkušās bumbas, 1,3 rezultatīvas piespēles