05.09.2013. 13:30

Latvijas izlases sākuma piecnieks: Jānis Blūms, Jānis Strēlnieks, Kristaps Janičenoks, Kaspars Bērziņš, Mārtiņš Meiers.

Spēli Latvijas izlase sāka sekmīgi, gūstot pirmos piecus punktus mačā un savu grozu neskartu nosargājot pirmās divas minūtes. Turpinājumā gan liela daļa uzbrukumu tika sasteigti, kas ļāva Melnkalnes izlasei pārņemt vadību ar 7:6. Ātros uzbrukumos iesaistīties izvēlējās abas komandas, taču daudzās neprecīzās darbības gādāja par zemu rezultativitāti.

Melnkalnes izlase piezīmju normu sasniedza jau ceturtdaļas vidū, kas deva Latvijas izlasei tiesības uz salīdzinoši daudziem soda metieniem, tomēr vājā precizitāte liedza izkarot vērā ņemamu pārsvaru.

Divas minūtes pirms ceturtdaļas beigām neizšķirtu 14:14 ar precīzu tālmetienu panāca Freimanis. Pēdējās minūtēs latvieši aizsardzībā darbojās ļoti sekmīgi, zem groza vairākas reizes pretiniekus apturot Seļakovam, taču uzbrukumā lielākā daļa darbību turpināja būt neprecīzas. Tādējādi pirmā ceturtdaļa beidzās pie neizšķirta rezultāta 17:17, Melnkalnes izlasei ar pēdējo metienu atspēlējot trīs punktu deficītu.

Arī otro ceturtdaļu labāk sāka Latvijas izlase, kas trīs minūšu laikā nodrošināja piecu punktu pārsvaru (25:20). Kopējais spēles temps bija manāmi krities, un komandas izvēlējās lielāko daļu savu uzbrukumu veidot pacietīgā un pozicionālā spēlē. Šādai cīņai labāk adaptējās Melnkalnes vienība, kas guva sešus punktus pēc kārtas, bet pēc tam ilgāku laika posmu nemitīgi notika viena vadības maiņa pēc otras.

Četras minūtes pirms puslaika beigām rezultāts bija neizšķirts 31:31, bet minūti vēlāk Latvijas izlase pie tāda paša rezultāta sasniedza piezīmju normu. Laukuma otrā galā Melnkalnes basketbolisti vairākas reizes tika pie atlēkušajām bumbām uzbrukumā, kā rezultātā pusotru minūti pirms puslaika beigām panāca piecu punktu pārsvaru (36:31).

Ar vienu precīzu Šeļakova soda metienu un realizētu Janičenoka tālmetienu Latvijas vienība pietuvojās līdz viena punkta atstatumam, kā arī ieguva tiesības uz uzbrukumu. Kārtējo reizi tika nopelnīti soda metieni, kurus realizēja Janičenoks, atgriežot Latvijas izlasi vadībā, taču pēdējā uzbrukumā pie soda metieniem tika Raiss, realizējot vienu no tiem un atkal panākot neizšķirtu.

Mača trešā ceturtdaļa sākās ātrā tempā un agresīvā cīņā, nelielu iniciatīvu izkarojot Latvijas valstsvienībai. Četru minūšu laikā Latvijas izlase panāca četru punktu pārsvaru (65:61), bet Melnkalnes basketbolisti nespēja rezultātu izlīdzināt pašu individuālo kļūdu dēļ. Tam sekoja precīzs K.Bērziņa tālmetiens, kas Latvijas izlases pārsvaru palielināja līdz septiņu punktu atzīmei.

Melnkalnes basketbolist bez gūtiem punktiem palika trīs ar pusi minūtes, bet Latvijas izlases uzbrukumā nekļūdīgs turpināja būt Freimanis, ar precīzu tālmetienu gūstot savu 12.punktu mačā.

Trīs minūtes pirms ceturtdaļas beigām Latvijas valstsvienība atradās vadībā ar pieciem punktiem (51:46), bet savu ceturto piezīmi bija iekrājis Šeļakovs. Brīdi vēlāk viņš tika arī pie savas piektās piezīmes, bet mazliet vēlāk trešo sodu nopelnīja izlases vadošais centra spēlētājs K.Bērziņš.

Foto: AFP/LETA

Melnkalnes izlase pusotru minūti pirms ceturtdaļas beigām panāca divu punktu deficītu (49:51), taču tad divos uzbrukumos pēc kārtas apņēmīgi nospēlēja Šķēle. Lai arī pretiniekiem padevās precīzs tālmetiens, ceturtdaļu Latvijas izlase noslēdza ar divu punktu pārsvaru - 54:52.

Noslēdzošās ceturtdaļas ievadā svarīgā brīdī pie neizšķirta rezultāta precīzs no tālienes bija Kuksiks, bet mazliet vēlāk 59:54 panāca Meiers. Melnkalnes izlase gan rezultātu ātri izlīdzināja, turklāt pie savas ceturtās piezīmes tika K.Bērziņš.

Pēc četrām nospēlētām minūtēm Melnkalne izvirzījās vadībā ar 61:59, bet jau pāris mirkļus vēlāk K.Bērziņš nopelnīja piekto piezīmi un bija spiests laukumu pamest. Ar ļoti sekmīgiem uzbrukumiem iniciatīva pārliecinoši pārgāja Melnkalnes izlases pusē, kas ceturtdaļas vidū atradās vadībā ar 67:61.

Trīs minūtes pirms mača beigām abas komandas bija sasniegušas piezīmju normu, bet vadībā ar 67:63 atradās Melnkalne. Pretiniekiem neizdevās pārsvaru palielināt, taču arī Latvijas izlase nākamajos divos uzbrukumos palika bez metiena. Pusotru minūti pirms cīņas beigām viena punkta deficītu ar tālmetienu panāca Kuksiks, kurš pats 56 sekundes pirms cīņas noslēguma izvirzīja Latviju vadībā ar 68:67. Uz to brīdi Latvijas izlase bija veikusi izrāvienu ar 9:0.

Raiss ar diviem soda metieniem 44 sekundes pirms cīņas beigām panāca 69:68 Melnkalnes labā, bet nākamajā uzbrukumā tālmetienu realizēja Janičenoks. Bumba tika uzticēta Melnkalnes izlases līderiem Raisam, kurš 11 sekundes pirms fināla svilpes realizēja divpunktu metienu, turklāt pēc Freimaņa pārkāpuma tika pie soda metiena, kas bija precīzs un deva Melnkalnei viena punkta pārsvaru.

Noslēdzošajā Latvijas izlases uzbrukumā brīvs metiens no stūra bija Janičenokam, kurš bija precīzs, bet atlikušajās sešās sekundēs Melnkalne pie nepieciešamā groza netika.

Latvija - Melnkalne 73:72 (17:17, 20:20, 17:15, 19:20)

Latvijas izlases labā 15 punktus guva Janičenoks, bet 12 punktus guva Rolands Freimanis. Savukārt Melnkalnes valstsvienībā ar 24 punktiem izcēlās naturalizētais amerikāņu saspēles vadītājs Tairīss Raiss.

Dienu iepriekš abas komandas sāka cīņas Jeseņicē, gūstot uzvaru. Ainara Bagatska vadītā Latvijas izlase ar 86:75 pieveica Bosniju un Hercegovinu, kamēr Melnkalne mača galotnē sīvā cīņā 81:80 pārspēja Maķedoniju.

Sagatavošanās posmā Melnkalne aizvadīja sešas pārbaudes spēles, no kurām uzvarēja trīs mačos. Tieši pret Melnkalni Bagatskis pirms trīs gadiem oficiāli debitēja Latvijas izlases galvenā trenera amatā. Toreiz Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā Podgoricā ļoti pārliecinošu uzvaru ar 96:66 svinēja mājinieki.

Vēl šodien B apakšgrupā Bosnija un Hercegovina tiksies ar Serbiju (pl. 18.45), bet Lietuva spēlēs ar Maķedoniju (pl. 22).

Nākamo spēli Latvijas izlase aizvadīs piektdien, kad spēkiem mērosies ar principiālo pretinieci Lietuvu.

Latvijas basketbola valstsvienības sastāvs Eiropas čempionātam

Vārds un uzvārds Poz. Aug. Dzim. Klubs 2013
Jānis Strēlnieks 1. 190 1989 Budiveļņik
Jānis Blūms 1./2. 190 1982 Astana
Dairis Bertāns 1./2. 193 1989 Bilbao Uxue
Armands Šķēle 2. 192 1983 Kalev/Cramo
Kristaps Janičenoks 2./3. 196 1983 VEF Rīga
Rihards Kuksiks 2./3. 198 1988 Budiveļņik
Jānis Bērziņš 3. 201 1993 VEF Rīga
Mareks Mejeris 3./4. 207 1991 Fuenlabrada
Rolands Freimanis 4./5 208 1988 Južnijas Himik
Kaspars Bērziņš 4./5. 213 1985 VEF Rīga
Mārtiņš Meiers 5. 208 1991 Mitteldeutscher BC
Andrejs Šeļakovs 5. 208 1988 Club Melilla

Eiropas čempionāta pirmais posms risināsies no 4. līdz 9. septembrim, otrais no 11. līdz 16. septembrim, izslēgšanas mači no 18. līdz 22. septembrim.

Eiropas čempionāta apakšgrupas

A grupa B grupa C grupa D grupa
Francija Maķedonija Spānija Krievija
Lielbritānija Lietuva Slovēnija Grieķija
Vācija Melnkalne Horvātija Itālija
Ukraina Bosnija Polija Somija
Beļģija Latvija Gruzija Turcija
Izraēla Serbija Čehija Zviedrija

Trīs labākās komandas no katra četrinieka iekļūs otrajā posmā, kur A un B grupu komandas veidos E grupu, bet C un D grupas - F sešinieku. Pa četrām labākajām komandām kvalificēsies ceturtdaļfinālam.



Sēlijas mežs, orientēšanās sporta klubs Sēlijas mežs, orientēšanās sporta klubs "Dolomīts M", Salas p., Salas n., LV-5230
Kušnira Natālija Kušnira NatālijaFitness, Aerobika, Body-Bike
FTA