28.12.2016. 21:44

"Jelgavas" kreklu šogad Virslīgā uzvilka 25 spēlētāji (pagājušajā gadā 22, pārklājās tikai 10), un tas bija otrs mazākais skaits turnīrā aiz "Ventspils", kurai kopā 23 spēlējuši futbolisti.

Fantastisku sēriju turpināja vārtsargs Kaspars Ikstens, kurš trešo gadu pēc kārtas neizlaida nevienu spēli un nevienu minūti, kārtējo reizi kļūstot par turnīra Dzelzs vīru. 2013. gada 29. jūlijā Ikstens, atgriezies no Islandes, aizvadīja pirmo spēli "Jelgavas" sastāvā Virslīgā un kopš tā laika summā nospēlējis 103 mačus (ieskaitot vienu vēlāk anulēto cīņu pret "Gulbeni" 2015. gadā) no zvana līdz zvanam! Vismaz Virslīgas kontekstā tas tiešām ir kas īpašs:

Ikstens, kuram, starp citu, arī 58 spēles pēc kārtas Virslīgā bez nopelnītām kartītēm, nospēlēja par veselām 552 minūtēm vairāk nekā "Jelgavas" trešais cītīgākais spēlētājs Andrejs Kovaļovs, un vienīgi kapteinis Gints Freimanis spēles laika ziņā komandas vārtsargam tika kaut cik tuvu. Atskaitot pieminēto trijotni, vēl pie kodola noteikti var skaitīt Gļebu Kļuškinu, Rjotaro Nakano, Arti Lazdiņu, Borisu Bogdaškinu un Abdulaju Diallo.

Kaut gan "Jelgava" sezonas sākumposmā šķīrās no Vitālija Astafjeva, kuru daudzi dēvē par aizsardzības futbola piekritēju, un galu galā izcīnīja sudrabu, gūto vārtu skaita ziņā jāsamierinās ar ceturto labāko rādītāju, piekāpjoties ne tikai "Spartakam", bet arī "Ventspilij" un par vieniem vārtiem arī "Liepājai". Jelgavniekiem nebija viena izteikta snaipera, taču šai ziņā par labāko laikam jau jānosauc Kļuškins - septiņi vārti, no kuriem seši pēc 16. kārtas! Tikpat golu arī Kovaļovam, taču Andrejs četrreiz realizēja pendeli, kamēr Gļebam visi trāpījumi no spēles. Neviens cits neguva vairāk par trim vārtiem.

Visvairāk rezultatīvo piespēļu, piecas, sakrāja Mindaugs Grigaravičs, kurš "Jelgavu" pārstāvēja tikai no 12. kārtas. Vēl piecreiz lietuvietis rezultatīvi asistēja "Mettas" kreklā, kopumā ar 10 piespēlēm šai rādītājā dalot pirmo vietu līgā ar "Spartaka" Jevgeņiju Kozlovu. Četras rezultatīvas piespēles Kovaļovam.

Kā jau saprotat, "Jelgavas" vārtus atkal sargāja tikai un vienīgi Ikstens, jau trīsarpus gadus liedzot apostīt Virslīgas gaisu saviem dublieriem. Ikstenam 28 kārtās kopā 12 sausās spēles, kas bija ar Pāvelu Doroševu dalīti otrs labākais rādītājs līgā. Par to, ka "Jelgava" 2016. gadu sezonu var iedalīt divās daļās "pavasaris" un "pārējais", liecina arī sekojošs fakts - pēc 12 spēlēm (43% maču) Ikstena kontā bija tikai divas sausās spēles, jo bija posms, kurā Kaspars astoņas reizes pēc kārtas ielaida vismaz vienus vārtus. Toties pēdējās 16 kārtās 10 reizes Ikstens palika nepārspēts, tostarp bija piecas sausas spēles pēc kārtas.

"Jelgava" vidēji spēlē izmantoja 4.3 leģionāru palīdzību, kas bija nedaudz virs turnīra vidējā rādītāja un aptuveni tikpat, cik pērn. Kvantitāte bija, bet kvalitāte, šķiet, kopumā tomēr pievīla, par ko liecina fakts, ka tikai divi ārzemnieki bija labāko desmitniekā pēc spēles laika - Nakano un Diallo. Kaut arī nenoliedzami, ka sudraba iegūšanā jūtamu artavu deva arī vasarā pievienojušies leiši Grigaravičs un Karolis Laukžemis. "Jelgavas" astoņu leģionāru ģeogrāfija - divi pieminētie lietuvieši, kā arī pa vienam japānim, senegālietim, krievam (Artjoms Osipovs ir vietējais, taču salīdzinoši nesen ieguvis Krievijas pasi), ukrainim, baltkrievam un igaunim.

"Jelgavas" vidējais vecums bija 26.0 gadi, kas bija otrs lielākais turnīrā aiz "Ventspils" [iepriekš šo rindu autors "Ventspils" materiālā kļūdaini uzrakstīja, ka "Jelgava" bija vecākā - ventspilnieku vidējais vecums tomēr bija par 0.4 gadiem lielāks; "Ventspils" materiālā šī kļūda labota - aut.]. Ja runā par kodolu, tad tas gan jelgavniekiem bija ievērojami vecāks par jebkuru citu komandu - vismaz 1 000 minūtes nospēlējušie bija vidēji 27.9 gadus veci.

"Jelgavas" vidējo vecumu uz leju ievērojami pastiepa jaunekļi, kuri spēlēja maz - Aleksejs Davidenkovs (18 gadi), Vladislavs Sorokins (19), Verners Zalaks (19), Vladislavs Klimovičs (20), Viktors Litvinskis (20), Kevins Kaubers (21). Neviens no viņiem nepiedalījās vairāk kā 10 spēlēs un trīs jaunākie futbolisti no tiem, kas pēc spēles laika "Jelgavā" iekļuva TOP15, tagad ir 24 gadus veci. Toties vismaz 30 gadus veci ir septiņi vīri - Lazdiņš (30), Smirnovs (30), Oļegs Malašenoks (30), Freimanis (31), Andrejs Perepļotkins (32), Valērijs Redjko (33) un Igors Savčenkovs (34).

Vairums no šiem 30 gadus un vecākiem kājbumbas meistariem bija ar lielu spēles laiku, bet interesanta situācija ir ar Malašenoku - šo uzbrucēju tik regulāri laida laukumā uz maiņu pēdējās minūtēs, ka viņš sakrāja 20 spēles 28 kārtās, bet tai pašā laikā palika ar trešo mazāko spēles laiku starp 25 futbolistiem... Ja skatās uz Virslīgu kopumā, tad no tiem, kas piedalījās vismaz 20 mačos, atskaitot Malašenoku, mazākais spēles laiks bija liepājniekam Markam Kurtišam - 891 minūte (24 spēlēs). "Jelgavas" Oļegam 284 minūtes...

"Jelgava" šogad Virslīgā nopelnīja divas sarkanās kartītes, kas bija precīzi devītā daļa no turnīrā kopumā parādītajiem šādiem plāksteriem - tātad nedaudz mazāk zem vidējā. Par nedisciplinētāko "Jelgavas" spēlētāju var uzskatīt Lazdiņu, kuram viens noraidījums un astoņas dzeltenās kartītes. Turpat blakus Kļuškins ar 1+7, tāpat septiņi brīdinājumi (bet bez sarkanās kartītes) Kovaļovam.

Gan 2015., gan 2016.gadā "Jelgavas" labāko desmitniekā pēc spēles laika iekļuva Ikstens (1. un 1.), Bogdaškins (3. un 7.), Diallo (4. un 8.), Freimanis (6. un 2.), Redjko (7. un 9.) un Kļuškins (10. un 4.).

Zemāk tabula ar spēlētāju statistiku, taču šim materiālam pievienots arī "Excel" fails, kurā varat aplūkot spēlētāju statistiku pa spēlēm sezonas gaitā!

Poz. - pozīcija (V - vārtsargs, A - aizsargs, P - pussargs, U - uzbrucējs). Min. - kopā nospēlētās minūtes. Sāk. - sākumsastāvā uzsākto spēļu skaits. Dz.k. - dzeltenās kartītes. Sark. - sarkanās kartītes.

Piezīmes:(1) Sp. – spēļu skaits(2) P. - iegūtie punkti(3) Vid.p. - vidēji spēlē iegūtie punkti(4) Futb. - futbolistu skaits (tie, kas vismaz reizi bijuši laukumā Virslīgas sezonā)(5) Vec. - vidējais vecums 2016. gada beigās tiem, kas kaut reizi izgāja laukumā Virslīgas ietvaros(6) Leģ. – vidējais leģionāru skaits vienā spēlē(7) Sark. – kopā nopelnītās sarkanās kartītes(8) Dzelt. – vidējais dzelteno kartīšu skaits vienā spēlē(9) Skatīt. – vidējais skatītāju skaits mājas spēlēs

Rezultatīvākie spēlētāji pēc sistēmas "vārti+rez.piespēles" (vismaz divus rezultatīvos punktus ieguvušie):

Mājās/viesos

Visvairāk punktu pret: "Daugavpili" (3:1, 0:0, 2:0, 1:0=10p.) (gan pret "Ventspili", gan pret "Liepāju" deviņi punkti).Vismazāk punktu pret: "Spartaku" (0:3, 0:1, 0:0, 2:0=4p.).Lielākā uzvara: 1. aplī mājās 4:0 pret RFS.Lielākais zaudējums: 1. aplī viesos 0:3 pret "Spartaku", 1. aplī viesos 0:3 pret "Mettu"/LU.Vidējais vārtu skaits: 1.32 iesisti, 0.86 ielaisti, 2.18 kopā (vidēji čempionātā 1.16:1.16, kopā 2.32).

Rezultāti pa spēles nogriežņiem

Šo apskatu sērijā jau "Liepāja" tika nodēvēta par ačgārnu komandu, bet "Jelgava", patiesību sakot, ir vēl dīvaināka. Kamēr vairumam komandu rezultāti bija visnotaļ loģiski (daudz punktu pret apakšgala komandām, maz pret līderēm), jelgavnieki pret abām Kurzemes komandām "Ventspili" un "Liepāju" savāca sešas uzvaras astoņās spēlēs, turklāt abi zaudējumi tika piedzīvoti pirmajā aplī, bet pēc tam tikai uzvaras! Tai pašā laikā pret "Mettu"/LU un RFS uzvaras nācās dalīt uz pusēm (bilance ar katru 2-0-2).

Toties visnotaļ loģiskas "Jelgavai" ir mājas un izbraukuma spēļu bilances - savu skatītāju priekšā aļņiem klājās daudz, daudz labāk nekā viesos. Mājās iekrāta 11-0-3 bilance, Zemgales Olimpiskajā centrā pat 10-0-2 jeb 83% no iespējamajiem punktiem, kamēr izbraukumā tikai 43%. Savukārt, par spēles nogriežņiem runājot, "Jelgava" bija pārāka tajos visos, un kas tāds vēl izdevās tikai "Spartakam". Tāpat tieši "Jelgava" un "Spartaks" sevišķi spēcīgi spēlēja pēdējā nogrieznī - sākot no 70. minūtes jelgavniekiem gūto/ielaisto vārtu ziņā +6, "Spartakam" pat +10, kamēr pārējām komandām +1 un sliktāk. Par "Ventspils" -3 tika sacīts jau iepriekšējā apskatā.

Skatītāji

Piezīme: septiņām komandām grafikā maksimālā atzīmētā vērtība būs 1 000 skatītāji, bet "Liepājai" „personalizētā” skala ar 1 800.

"Jelgava" uzvarēja skatītāju apmeklējuma sacīkstēs gan 2012., gan 2013. gadā, bet šogad trešo gadu pēc kārtas otrā vieta aiz "Liepājas". Tas, protams, saistīts ar liepājnieku uzrāvienu, jo pašai "Jelgavai" pēdējos piecos gados vidējais apmeklējums ir stabils - no 462 līdz 649. Šogad 521, kas ir tuvāk zemākajai, nevis augstākajai robežai.

Atšķirībā no citām komandām, kurām problēmas piesaistīt skatītājus radīja sezonas beigas un nereti pat visa sezonas otrā puse, "Jelgava" pīķi sasniedza tieši sezonas izskaņā - pēdējās divās mājas spēlēs 850 (pret "Spartaku" 16. oktobrī) un 810 skatītāji (pret "Mettu"/LU 5. novembrī). Deviņās no 14 mājas spēlēm skatītāju bija šaurās robežās 350 līdz 450. Piektā apmeklētākā "Jelgavas" spēle bija Olainē pret "Liepāju" (0:1, 600 skatītāji) - tas notika 3. kārtā, kad jelgavnieki bija cerīgi iesākuši čempionātu (4:0 pret RFS un 1:1 pret "Riga"). Pēc tam sekoja bedre un, iespējams, arī sportiskie viļņi ietekmēja skatītāju pieplūdumu tieši rudenī.

LeģionāriVidēji: 4.3 leģionāri ik spēlē, 4. vieta Virslīgā (trīs komandas izmantoja lielāku leģionāru skaitu).

„Fair Play”Vidēji: 2.25 punkti ik spēlē (par sarkano kartīti trīs punkti, par dzelteno viens), 7. vieta Virslīgā (sešas komandas bija korektākas). Virslīgā vidēji – 2.07 punkti.

Statistikas materiāli



Torpedo Riga, SIA E.Melngaiļa 1a, Rīga, LV-1010
Aglenieks Aigars Kanoe airēšana, Smaiļošana
FTA
Reģistrēties