Par Pertijas lēmumu nelaist spēlētājus uz izlasiPertija ar mani personīgi nav runājis, un līdz vakardienas intervijai nekādu indikāciju par šādu soli nebija. Izlases menedžeri bija komunicējuši gan ar klubu [direktoru Askoldu Uldriķi], izsūtot ielūgumus un pārliecinoties, ka visi spēlētāji ir gatavi. Ar pašu Pertiju sarunas nav bijis, taču runāju ar viņa asistentu [Mihailu] Miholapu, lai būtu lietas kursā par to, kā "Skonto" plāno gatavoties un kad plāno uzsākt koptreniņus, un saprastu aptuveno kondīcijas līmeni. No "Skonto" bijām plānojuši izsaukt Vladislavu Gutkovski, Ņikitu Bērenfeldu un Ņikitu Ivanovu.
Skaidrs, ka visos laikos vienmēr būs interešu konflikts starp klubiem un izlasēm, jo jebkurš klubs pasaulē gribēs, lai viņu spēlētāji pēc iespējas ilgāk būtu klubā un gatavotos tuvākajai spēlei vai turnīram. Tas ir normāli, taču tikpat normālas ir zināmas izlases intereses. Jā, no vienas puses laiks, kurā tiek aizvadīts Sadraudzības kauss, nav ļoti veiksmīgs, jo sākas pirmssezonas sagatavošanās posms. Taču tas neattiecas tikai uz "Skonto", bet gan jebkuru Latvijas komandu.
Ja izlasei gada laikā ir tikai pieci starptautiskie datumi, kuros visbiežāk ir oficiālās spēles, tad Sadraudzības kauss U21 izlasei tradicionāli ir praktiski vienīgais laiks, kad uz ilgāku laiku var savākt izlasi un pastrādāt pie spēles modeļa un kolektīva veidošanas. Šajā ziņā Sadraudzības kauss ir ļoti vērtīgs pasākums, turklāt, ja runājam par 2-3 nedēļu periodu, tad vēl jo mazāk ir iespējams tādu izbrīvēt sezonas laikā. Tāpēc, ja no visiem ļaunumiem jāizvēlas mazākais, tad janvāris ir pietiekami labs laiks.
Par klubu lojalitāti pret Latvijas izlasēmKatram ir savs viedoklis, bet, ja mēs strādājam kopīga mērķa labad, katra kluba trenerim un vadībai, manuprāt, ir jābūt lojāliem Latvijas izlasei un Latvijas futbolam kopumā. Nevaram nevienu piespiest būt lojālam, jo īpaši, ka ļoti bieži šāda problēma rodas, ja komandu trenē citas valsts speciālists, kas nav tik patriotisks pret Latviju. Runājot par pirmssezonas sagatavošanās posmu, viss ir atkarīgs no vēlēšanās. No Sadraudzības kausa atgriezīsimies 26., 27. janvārī. Pat ņemot vērā, ka pēc tam būs nepieciešams neliels atjaunošanās posms, Eiropā normāli ar 6-7 nedēļām jebkurai komandai ir pietiekami, lai sagatavotos sezonai. Nekur Eiropā sezonai negatavojas trīs mēnešus.
Par "Skonto" vienotību stratēģijas jautājumosTurpināsim runāt ar klubu un mēģināsim rast risinājumu, lai šie spēlētāji nebūtu cietēji un varētu piedalīties turnīrā. Mēģināsim pārliecināt, ka klubam ir jāciena kopējās Latvijas futbola intereses. Ja klausos, ka "Skonto" veido savu akadēmiju, kuras galvenais mērķis ir gatavot izlases futbolistus, tad ir jocīgi pēc kāda laika dzirdēt galvenās komandas galvenā trenera komentāru, ka viņš uz izlasi nelaidīs savus spēlētājus. Tas nozīmē, ka arī viņiem pašiem sava kluba iekšienē mazliet jātiek skaidrībā, kurš nosaka attīstības stratēģiju.
Par nometnes un Sadraudzības kausa ilgumuPertijas kungam, protams, nav pienākums zināt visas nianses par izlašu darbu, bet, ja viņa komandā ir pietiekami daudz izlašu spēlētāju un viņš saka, ka tik ilgi spēlētāji būs prom no kluba pirmo reizi… Tā nav ne tikai pirmo reizi. Arī Mariana Pahara laikā nometne sākās pirms turnīra. Manā laikā šogad tieši tāpat, arī Antona Jores laikā tieši tāpat. Sadraudzības kauss vidēji ilgst aptuveni 12 dienas, un nekad nav bijis tā, ka Latvijas izlase uz to dotos, pirms tam trenējoties vienu divas dienas. Gatavošanās ilgusi vismaz nedēļu. Pagājušajā turnīrā ar "Skonto" nebija nekādu problēmu. Centīsimies klubu pārliecināt, un domāju, ka mums ir pietiekami būtiski argumenti.
Par citiem Virslīgas un ārzemju klubiemAr citiem Virslīgas klubiem problēmu šobrīd it kā nav. Visi ir pietiekami lojāli un izteikuši gatavību atlaist savus spēlētājus uz izlasi. Ja runājam par ārzemju klubiem, [Kārli] Plendišķi uz šo nometni nemaz nebijām plānojuši saukt, bet būs, piemēram, [Sergejs] Vorobjovs no Itālijas. No kluba un aģenta puses ir pretimnākšana, un viņš šajā turnīrā noteikti būs. Ja pat ārzemju klubi nāk pretī un saprot, cik būtiska spēlētājam ir spēlēšana izlasē, tad būtu tikai normāli, ja arī "Skonto" to saprastu. Vēl no ārzemniekiem ir izsaukts Kaspars Svārups, taču viņš ir atgriezies no Polijas un trenējas ar "Ventspili", tāpēc īsti nevarētu teikt, ka viņš ir leģionārs. Paplašinātajā sarakstā ir arī [Antonijs] Černomordijs.
Par Sadraudzības kausa nozīmiJa runā par alternatīvu Baltijas kausu, cik tad bieži varam spēlēt tikai ar Igauniju un Lietuvu?! Ja turnīru vērtējam tikai no sportiskā viedokļa, nevis no politiskā – daudzas no nosauktajām valstīm [Ukraina, Uzbekistāna, Gruzija, Armēnija, Azerbaidžāna] no turnīra atteicās ne jau sportisku iemeslu dēļ -, tad turnīrs ir ļoti vērtīgs ar laba līmeņa komandām un pietiekami daudz laba līmeņa spēlēm.
Varbūt ne ar pašiem optimālākajiem termiņiem, taču tajā pašā laikā var uzdot jautājumu, kad vēl lai sezonas laikā atrod iespēju izbrīvēt trīs nedēļas. Sezonas laikā tas nav optimāls risinājums, pēc sezonas spēlētāji ir saguruši, bet pirms pašas sezonas viņiem jau ir jāstrādā pie taktiskām lietām, lai būtu gatavi pirmajām spēlēm.
Necenšamies tajā visā iejaukt politiku, un šobrīd mums nebija citas reālas alternatīvas, lai aizvadītu tāda paša līmeņa turnīru. Piektajā februārī būs izloze, bet, visticamāk, jūnijā būs jāsāk jauns kvalifikācijas cikls. Un šis turnīrs mums, pirmkārt, būs laba iespēja apskatīties plašāku kandidātu loku un, otrkārt, turpināt veidot komandas modeli. Jebkurš futbolists, kurš spēlējis izlasē, var apliecināt, cik svarīga ir starptautisko spēļu prakse. Reti kura spēle Latvijas čempionātā ir tādā līmenī kā izlasē, kur jāspēlē uz maksimumu.
P.s. Kazakevičs apstiprināja, ka turpinās vadīt Latvijas U21 izlasi un ka vienošanās ir panākta uz nākamo Eiropas čempionāta atlases ciklu.