Latvijas izlase pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā nav spēlējusi kopš 2009. gada. Cerība pielikt sērijai punktu joprojām ir dzīva, jo sestdienas pusdienlaikā izdevās nolikt uz lāpstiņām pēdējo gadu principiālāko pretinieci Vāciju (3:1), kas mazāk nekā gada laikā aizlika priekšā kāju gan olimpisko spēļu kvalifikācijā, gan pērnajā pasaules čempionātā.
Ar precīziem metieniem mūsējo rindās izcēlās Ronalds Ķēniņš, kurš ar metienu tukšos vārtos pabeidza lielisku kombināciju, Guntis Galviņš, kurš izcēlās 15 sekundes pēc noslēdzošās trešdaļas sākuma, tādējādi sabojājot pretinieku plānus, un Andris Džeriņš, kurš atkal bija izveicīgākais sāncenšu vārtu priekšā. Tomēr spēle nebija bez upuriem – aizsargam Uvim Balinskim, iespējams, ir smadzeņu satricinājums, un viņam turnīrs ir beidzies, vakar atklāja treneris Edgars Masaļskis. Līdz ar to Latvija palikusi bez diviem pamatsastāva spēlētājiem.
Lai iekļūtu ceturtdaļfinālā, Latvijas valstsvienībai noslēdzošajā mačā būs jāapspēlē laukuma saimnieki dāņi, kuri atpūtās gan vakar, gan šodien. Savukārt latviešiem šovakar jāspēkojas ar jaudīgo, tomēr buksējošo Kanādas izlasi, kas zaudējusi abiem tiešajiem konkurentiem – 4:5 bullīšos pret Amerikas Savienotajām Valstīm un 1:5 pēriens sestdien pret Somijas izlasi.
Neskatoties uz rezultātu pret kanādiešiem, Latvijai beidzamajā grupas spēlē būs jāizcīna uzvara. Tomēr spēlei ir zināma vērtība – ja izdodas no kanādiešiem paņemt vismaz vienu punktu, tad pret Dānijas izlasi derēs arī uzvara pagarinājumā vai bullīšos. Savukārt bezpunktu zaudējums Kanādai nozīmēs to, ka pret Dānijas valstsvienību jāizcīna trīs punktus vērta uzvara.
Darbības no Latvijas izlases nometnes ļauj noprast, ka pret kanādiešiem vārtu drošība tiks uzticēta Kristeram Gudļevskim, kurš aizvadījis vienu spēli, ielaižot astoņas ripas sagrāvē pret somiem. Visticamāk, Elvim Merzļikinam pirms izšķirošās cīņas tiks dota atpūta, kā otro vārtsargu piesakot debitantu Matīsu Kivlenieku, kurš visus līdzšinējos mačus vērojis no tribīnēm. Protams, pastāv iespēja, ka treneri atpūtinās kādu no līderiem vai kādam būs mazāka slodze.
Kanādas izlase komentārus neprasa – lai gan rezultāti vismaz pagaidām nav cerētajā līmenī, par zvaigžņu trūkumu sūdzēties nevar. Pati spožākā zvaigzne ir 21 gadu vecais komandas kapteinis Konors Makdeivids. Edmontonas "Oilers" pārstāvis aizvadītajā sezonā 82 spēlēs sakrāja 108 punktus, otro reizi pēc kārtas kļūstot par Nacionālās hokeja līgas rezultatīvāko spēlētāju. Viņa komandā tuvākais sekotājs bija vācietis Leons Draizaitls ar 38 punktiem mazāk.
Ar piecās spēlēs sakrātajiem desmit punktiem Makdeivids ir Kanādas izlases rezultatīvākais spēlētājs, bet viņa tuvākais sekotājs ar sešām rezultatīvām piespēlēm ir 20 gadus vecais Mets Barzals no Ņujorkas "Islanders". Viņš aizvadītajā sezonā kļuva par pirmo spēlētāju kopš Jevgeņija Malkina 2007. gadā, kurš debijas sezonā ticis pāri 80 punktu robežai – viņa kontā 85 punkti 82 spēlēs. Par viena punkta tiesu izdevās apsteigt pat komandas kapteini Džonu Tavaresu.
Kā pēdējais papildinājums kanādiešu uzbrukumam pievienojies Kails Turiss, kurš pārstāvēja Nešvilas "Predators" – komandu, kas no Stenlija kausa izcīņas izstājās otrajā kārtā. Centra uzbrucējs tika ņemts kā pēdējais puzles gabaliņš sapnī par trofejas izcīnīšanu, tomēr sagādāja vilšanos – tikai trīs rezultatīvas piespēles aizvadītajos 13 mačos.
Arī aizsardzībā netrūkst lielu vārdu. Pēc Sanhosē "Sharks" izstāšanās palīgā atbraucis Marks Eduārs Vlasiks, kurš 2014. gadā Sočos bija svarīga sastāvdaļa ceļā pretī zelta medaļām. Viņš aizvadītajā sezonā tika pie 32 punktiem, tomēr Vlasika galvenā vērtība slēpjas aizsardzībā – 31 gadu vecais hokejists ir viens no labākajiem un reizē nenovērtētākajiem sāncenšu līderu neitralizētājiem.
Par komandas vājāko līniju jāsauc vārtsargi, un tas pierādījās arī spēlē pret somiem, kad Kērtiss Makelinijs pamanījās ielaist vārtus no sava spēlētāja un pirms metiena zaudēt līdzsvaru, bet vietā nākušais Dārsijs Kempers izgāja no vārtiem un uzlika ripu pretiniekam uz nūjas, pasniedzot skaistu dāvanu.
Makelinijs bija otrais numurs Toronto "Maple Leafs", sezonā aizvadot tikai 18 spēles, bet Kempers februārī Losandželosas "Kings" nomainīja pret Arizonas "Coyotes". Ņemot abas komandas kopā, viņš laukumā devās 29 spēlēs. Kanādas izlasei nekad nav izdevies uzvarēt pasaules čempionātā, ja vārtus nesargā kādas komandas pirmais numurs, un šī vārtsargu līnija šobrīd neizskatās čempionu cienīga.
Vārtsargi: Elvis Merzļikins ("Lugano", Šveice), Kristers Gudļevskis (Bridžportas "Sound Tigers", AHL), Matīss Kivlenieks (Klīvlendas "Monsters", AHL).Aizsargi: Guntis Galviņš, Kristaps Zīle, Uvis Balinskis (visi - Rīgas "Dinamo", KHL), Edgars Siksna (Karagandas "Saryarka", VHL), Kristiāns Rubīns (Medisinhetas "Tigers", WHL), Kristaps Sotnieks (Toljati "Lada", KHL), Ralfs Freibergs (Zlīnas "Aukro Berani", Čehija) un Oskars Cibuļskis (Hradeckrāloves "Mountfield", Čehija).Uzbrucēji: Roberts Bukarts ("Aukro Berani"), Ņikita Jevpalovs, Miķelis Rēdlihs, Miks Indrašis, Vitālijs Pavlovs, Gints Meija, Gunārs Skvorcovs, Frenks Razgals, (visi - Rīgas "Dinamo", KHL), Mārtiņš Karsums (Maskavas "Dynamo", KHL), Rodrigo Ābols ("Orebro", Zviedrija), Rūdolfs Balcers (Sanhosē "Barracuda", AHL), Rihards Bukarts (Belīnes "Eisbaren", Vācija), Andris Džeriņš ("Mountfield"), Ronalds Ķēniņš (Cīrihes "Lions", Šveice) un Teodors Bļugers (Vilksbēras/Skrentonas "Penguins, AHL).