Eiropas čempionāta pirmo un otro spēli šķir mazāk nekā 20 stundas. Praksē tas izpaužas, ka taktiskajiem treniņiem nav laika. Teorētiski var celties pirms septiņiem rītā un braukt uz metienu nodarbību. Realitātē vērtīgāk ir atjaunot spēkus un noskatīties treneru vakarā sagatavoto video.
Melnkalne pirms sestdienas tikšanās atkāpšanās ceļu nav. Zaudējums pret Latviju un Krievijas uzvara pār Beļģiju nozīmēs, ka kalnietes grupā netiks augstāk par ceturto vietu. Latvijai turpretī jākoncentrējas, lai izcīnītu pirmo uzvaru.
Neskatoties uz pieticīgajiem izmēriem – piecas reizes mazāka nekā Latvija – un mazo iedzīvotāju skaitu (620 tūkstoši), Melnkalne basketbolā ir nopietns spēks. Vēl biežāk tas netika dzirdēts vienīgi tāpēc, ka līdz 2007. gadam Melnkalne atradās vienā valstī ar Serbiju.
Pēdējos trīs Eiropas finālturnīros melnkalnietes finišēja augstāk par Latviju. Pirmais iznāciens 2011. gadā Polijā bija visspilgtākais. Melnkalne uzvarēja Spāniju, Poliju, Vāciju, Horvātiju, Franciju un Latviju, ceturtdaļfinālu sasniedzot ar bilanci 6-0! “Play-off” starta pieciniekam beidzās benzīns un komanda ar 7-2 finišēja augstajā sestajā vietā.
Nākamajā reizē – 2013. gadā Francijā – divas uzvaras pirmajās trīs spēlēs un gala bilance 2-4 ļāva atkārtoti iekļūt labāko desmitniekā. Divus gadus vēlāk Ungārijā melnkalnietes līdz “play-off” tika ar 4-3, bet ceturtdaļfinālā pret Spāniju bija tuvu finālturnīra lielākajai sensācijai – 74:75. Noslēgumā uzvaru un zaudējumu attiecība 5-5 nodrošināja septīto vietu.
Kalnietes balstījās uz "trīs vaļiem" – saspēles vadītāju Jeļenu Škeroviču, kā arī garajām spēlētājām Jeļenu Dubļeviču un Ivu Perovanoviču. Minētā trio dalībnieces iepriekšējos trijos finālturnīros katrā spēlē vidēji laukumā pavadīja 30-35 minūtes. Šoreiz vienas no viņām nebūs – WNBA čempione Dubļeviča sagatavošanās laika guva savainojumu.
Vēl viens spēka punkts ir naturalizētā amerikāniete. Polijā un Francijā komandai palīdzēja nākamā Latvijas čempione Anna Deforža (Anna De Forge), Ungārijā talkā nāca Ešaja Mērfija (Shay Murphy), savukārt Čehijā pievienosies centra spēlētāja Andželika Robinsone (Angelica Robinson).
Gadu mijā Melnkalnes basketbola federācija nolīga vienu no labākajiem Eiropas treneriem – četrkārtējo Eirolīgas “Četru fināla” dalībnieku (2012-2014, 2016) Roberto Injuesu (Roberto Iniguez). Prezentācijas pasākumā 27. februārī viņš nesolīja rezultātu, “tikai darbu”. Nometnē kopā ar Injuesu ieradās arī fiziskās sagatavotības treneris Alberto Martiness.
Melnkalnietes pirmo pārbaudes spēli aizvadīja bez Robinsones un vēl pāris spēlētājām, Zlatiborā zaudējot Serbijai ar 40:72. Pārbaudes turnīrā Francijas pilsētā Bordo komanda pieveica Ameriku čempioni Kanādu (67:66), zaudēja Ukrainai (59:72) un Francijai – 60:66.
Sagatavošanās noslēgumā Melnkalne 7. un 8. jūnijā divas reizes tikās ar Slovēniju. Pirmajā reizē Milica Jovanoviča iemeta 11 no 14 metieniem no spēles (3p 6/8) un guva 28 punktus, bet kalnietes svinēja uzvaru ar 72:59. Nākamajā dienā sekoja vēl viena uzvara – 70:62. Izcēlās centri – Perovanovičai 25 punkti, Robinsonei 18.
“Vēlēšanās, griba un cīņas spars mums nekad nav trūcis,” gatavošanās sākumā teica valstsvienības kapteine Škeroviča. “Iepriekšējos Eiropas čempionātos mums pietrūka veiksmes, taču joprojām ticu, ka nākamajā čempionātā ar jaunu treneru sastāvu varam sasniegt visu laiku labāko rezultātu. Pēdējā čempionātā teicām, ka mērķējam uz medaļu, taču ceļu aizšķērsoja Spānija.”
Melnkalne ir aizsardzības komanda, kura dod priekšroku pozicionālai spēlei. Būdamas masīvas un fiziski spēcīgas, melnkalnietes ir spēcīgas cīņā zem groziem. “Apsolām faniem cīnīties jebkurā situācijā,” teica Milica Jovanoviča.
Galvenais treneris: Mārtiņš Zībarts (TTT Rīga).Treneri: Aigars Nerips (Rīdzene), Artūrs Visockis-Rubenis (Ogre/Kumho Tyre).Fiziskās sagatavotības treneris: Ēriks Visockis.Fizioterapeiti: Līga Folkmane, Ansis Biedrs.Ārsts: Mārtiņš Pulveris.Ģenerālmenedžeris: Edijs Eglītis.
Piezīme – sarakstā nav iekļautas neoficiālās pārbaudes spēles un tajās gūtie punkti.
Sešpadsmit komandas, sadalītas četrās apakšgrupās pa četrām komandām katrā (A, B – Hradeckrālove, C, D – Prāga), 16.-19. jūnijā izspēlēs apļa turnīru. Grupu uzvarētājas automātiski kvalificēsies ceturtdaļfināliem, bet otro un trešo vietu īpašnieces 20. jūnijā izspēlēs astotdaļfinālus (A2-B3, A3-B2, C2-D3, C3-D2).
Ceturtdaļfināli, pusfināli un fināli 22.-25. jūnijā notiks Prāgas O2 arēnā. Piecas spēcīgākās komandas kvalificēsies 2018. gada Pasaules kausa izcīņai Spānijā. Ja spānietes finišēs labāko pieciniekā, ceļazīmi iegūs arī sestās vietas īpašnieces.