Kopumā "Mettas"/LU rindās Virslīgā šogad laukumā izgāja 29 spēlētāji, kas uz Virslīgas fona bija plus mīnus vidējs rādītājs, turklāt aptuveni atbilda pašas "Mettas" vidējam rādītājam pēdējās divās sezonās.
Ja iepriekš apskatītajai "Daugavpilij" tikai divi futbolisti sasniedza 1 890 minūšu slieksni (21 pilnas spēles ekvivalents), tad "Mettai" tādu bija uzreiz septiņi - Abrahams Ašrifī, Dāvis Sandis Strods, Gatis Kalniņš, Dmitrijs Grigorjevs, Edgars Vardanjans, Eduards Emsis un Adamu Abdullāhi. Pie kodola spēlētājiem droši vien var pieskaitīt arī Rendiju Šibasu, Robertu Uldriķi, Dāvi Indrānu, Kirilu Ševeļovu, Usmanu Abasu, Ingaru Sarmi Stugli un sezonas pirmajā pusē arī Mindaugu Grigaraviču.
Interesanti, ka tikai pērn "Mettas" sastāvā pirmo reizi parādījās leģionāri, bet jau šogad Ašrifī sakrāja lielāko spēles laiku zaļi-balto sastāvā - viņš izlaida pirmās trīs spēles, bet pārējās 25 kārtās 24 mačus nospēlēja pilnībā un vienā tika nomainīts 68. minūtē. Interesanti, ka Ašrifī, spēlējot aizsarga pozīcijā, ar tik lielu spēles laiku nopelnīja tikai vienu dzelteno kartīti, un arī tas notika tikai pēdējā kārtā.
Neskatoties uz palikšanu pirmspēdējā vietā, "Metta"/LU šogad nebaidījās spēlēt atklātu un drosmīgu futbolu. Tā rezultātā "Mettas" aizsardzība (lasi: ielaistie vārti) bija krietni tuvāk pastarītei "Daugavpilij" nekā vidusmēra un vadošajām komandām, toties uzbrukums bija labākais starp otrā četrinieka (5.-8. vieta) komandām. Piemēram, vietu augstā finišējusī RFS, kas ieguva par pieciem punktiem vairāk, guva par 10 vārtiem mazāk (22:32). "Mettas" labā divreiz vārtus guva pretinieki, bet starp pašas komandas spēlētājiem pusi no 30 iespētajiem vārtiem sasita trīs vīri - Uldriķis (seši), G.Kalniņš (pieci) un Abdullāhi četri). Pa trim pievienoja Vardanjans un Stuglis.
Ļoti produktīvs bija Indrāns, kurš sezonas laikā veica sešas rezultatīvas piespēles, bet vēl kvalitatīvāk šo futbola elementu piekopa Grigaravičs, kurš nieka 11 spēlēs tieši "Mettas" kreklā pamanījās rezultatīvi piespēlēt piecreiz ("Jelgavas" sastāvā viņš izdarīja vēl tikpat rezultatīvu piespēļu). Nevar neizcelt arī jaunekļa Šibasa pienesumu - viņš rezultatīvi asistēja četrreiz.
Bet, galvenais, "Metta", salīdzinot ar iepriekšējām sezonām, šogad izcīnīja daudz uzvaru un vidēji mačā ieguva 1.14 punktus, kas ir ~2.3 reizes vairāk nekā pērn! Līdz šim labākā sezona "Mettai" bija pati pirmā (2012.), kad vidēji iegūts 0.81 punkts spēlē, un arī šis rādītājs šogad pārspēts ļoti būtiski - par ~41% (jeb ~1.41 reizes). Vieta arī šogad tabulas lejasdaļā, bet punktu krājums šoreiz tiešām daudz solīdāks.
"Mettas"/LU vārtus sargāja divi vārtsargi - pamatā Grigorjevs (23 spēles) un Dāvis Ošs (piecas spēles), kurš četrus no saviem pieciem mačiem sakrāja pēdējās četrās kārtās. Lai gan Ošs nevienu sauso spēli tā arī neaizvadīja, tieši ar viņu sastāvā "Metta"/LU sezonas beigās pārspēja gan "Liepāju" (3:1), gan "Ventspili" (2:1, pie šī rezultāta Dāvis atvairīja Eduarda Tīdenberga izpildīto 11 metru soda sitienu), gan "Jelgavu" (2:1). Arī ar Grigorjevu interesanti - sezonas sākumā pirmajās septiņās spēlēs viņš trīs reizes palika nepārspēts (pret "Riga" 1:0, pret "Jelgavu" 3:0, pret "Daugavpili" 1:0), bet nākamajās 16 spēlēs pretinieki viņu allaž kaut reizi pārspēja. Šeit, protams, vietā piebilde, ka vārtsargi ir stipri atkarīgi no komandas kopējā snieguma.
Jau minēts, ka tikai pērn, "Mettas" ceturtajā sezonā Virslīgā, laukumā pirmo reizi izgāja leģionāri - divi futbolisti ar Āfrikas izcelsmi pievienojās sezonas otrajā pusē un paguva iekrāt 12. un 13. lielāko spēles laiku. Šogad "Mettas" kreklu uzvilka deviņi(!) leģionāri. Tiesa, arī šeit nevajadzētu skatīties šauri. Pirmkārt, divi ārzemnieki uzspēlēja pavisam maz (ne vairāk par trim mačiem). Otrkārt, divi spēlētāji (abi sezonas vidū aizceļoja uz "Jelgavu") ar ārzemju pasi praktiski uzskatāmi par vietējiem - lietuvietis Grigaravičs Latvijā ir apprecējies un šeit ilgāku laiku dzīvo, bet Artjoms Osipovs tikai pirms diviem gadiem saņēmis Krievijas pasi un ieguvis leģionāra statusu.
Principā arī abi japāņi Takumi Mijazaki un Takato Jamazaki nenospēlēja pārāk daudz (nesasniedza 10 spēļu barjeru), tomēr kopumā neapšaubāmi "Metta" uz ārzemniekiem paļāvās daudz, daudz lielākā mērā. Jau sacīts, ka Ašrifī sasniedza lielāko spēles laiku komandā, Abdullāhi septītais spēles laiks un trešā vieta pēc gūto vārtu skaita, bet Abass nospēlēja 14 pilnas spēles (puse no turnīra). Ģeogrāfija - Nigērija (trīs spēlētāji), Japāna (trīs), Gana (viens), Krievija (viens), Lietuva (viens).
Vidējais vecums "Mettai" bija 21.5 gadi, un Andra Riherta komanda bija jaunākā Virslīgā (tuvākā sekotāja RFS bija par 1.2 gadiem vecāka). Kodolam, kas tika pāri 900 minūšu robežai, tas bija 22.2 gadi - tātad joprojām pavisam neliels vidējais vecums. Lai gan Virslīga pēdējos gados ierasti ir turnīrs pārsvarā jauniešiem, pat uz šī fona ļoti neparasts fakts, ka "Mettā" šosezon tikai vienam futbolistam bija vairāk nekā 27(!) gadi - G.Kalniņš vasarā nosvinēja 35. dzimšanas dienu.
Tikmēr pieciem spēlētājiem bija mazāk nekā 20 gadu, bet vēl lielai astoņu futbolistu grupai 2016. gada nogalē ir precīzi 20 gadi. No tīņiem lielāko devumu sniedza trīs spēlētāji - Šibasam un Uldriķim 8. un 9. lielākais spēles laiks, turklāt Rendijs izcēlās ar rezultatīvām piespēlēm, savukārt Roberts pat kļuva par "Mettas" rezultatīvāko spēlētāju. Tāpat pavisam zaļš, 18 gadus vecs, ir nigēriešu leģionārs Abass, kurš sezonas otrajā daļā bija stabila pamatsastāva vērtība.
Varbūt jaunībai raksturīgās karstās asinis bija viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc "Metta"/LU turnīrā nopelnīja pārliecinoši visvairāk kartīšu. Katrā ceturtajā mačā zaļi-baltie nopelnīja vismaz piecus punktus (uzskaite: par dzelteno viens punkts, par sarkano trīs punkti). Sezonā kopā sakrāts 81 punkts, par gandrīz 20(!) punktiem apsteidzot otro nedisciplinētāko komandu. Jāatzīst, ka nopelnītās četras sarkanās kartītes nebija lielākais skaits ("Ventspils" pamanījās saņemt piecas), tomēr komplektā nāca līdzi lērums dzelteno kartīšu.
11 dzeltenos plāksterus 23 spēlēs pamanījās iekrāt Emsis. Viņš Virslīgas sezonā izlaida piecas spēles, un trīs no tām - diskvalifikāciju dēļ. Tas gan nieks ar Stugļa pērn iespēto - 14 dzeltenās kartītes 21 spēlē! Arī šogad Stuglis bija pietiekami ražīgs - septiņas dzeltenās un viena sarkanā kartīte tikai 15 mačos.
Gan 2015., gan 2016.gadā "Mettas" labāko desmitniekā pēc spēles laika iekļuva tikai Vardanjans (2. un 5.), G.Kalniņš (6. un 3.), kas liecina, ka Riherta komanda šogad kodola ziņā piedzīvoja ievērojamas pārmaiņas. Tiesa, tikai nedaudz pietrūka Ševeļovam (pērn 1. laiks, šogad traumas dēļ 11.) un Emsim (pērn 11., šogad 6.).
Zemāk tabula ar spēlētāju statistiku, taču šim materiālam pievienots arī "Excel" fails, kurā varat aplūkot spēlētāju statistiku pa spēlēm sezonas gaitā!
Poz. - pozīcija (V - vārtsargs, A - aizsargs, P - pussargs, U - uzbrucējs). Min. - kopā nospēlētās minūtes. Sāk. - sākumsastāvā uzsākto spēļu skaits. Dz.k. - dzeltenās kartītes. Sark. - sarkanās kartītes.
Piezīmes:(1) Sp. – spēļu skaits (2014.gadā „Mettai”/LU viena tehniskā uzvara pret „Jūrmalu”, tāpēc attiecīgie statistiskie rādītāji izrēķināti uz 35 spēlēm, lai pamatā būtu tīri sportiskais rezultāts).(2) P. - iegūtie punkti(3) Vid.p. - vidēji spēlē iegūtie punkti(4) Futb.sk. - futbolistu skaits (tie, kas vismaz reizi bijuši laukumā Virslīgas sezonā)(5) Vec. - vidējais vecums 2016. gada beigās tiem, kas kaut reizi izgāja laukumā Virslīgas ietvaros(6) Leģ. – vidējais leģionāru skaits vienā spēlē(7) Sark. – kopā nopelnītās sarkanās kartītes(8) Dzelt. – vidējais dzelteno kartīšu skaits vienā spēlē(9) Skat. – vidējais skatītāju skaits mājas spēlēs.
Rezultatīvākie spēlētāji pēc sistēmas "vārti+rez.piespēles" (vismaz divus rezultatīvos punktus ieguvušie):
Mājās/viesos
Visvairāk punktu pret: "Daugavpili" (2:1, 1:0, 2:2, 3:3=8p.).Vismazāk punktu pret: "Spartaku" (0:1, 1:4, 1:3, 0:2=0p.).Lielākā uzvara: 1. aplī mājās 3:0 pret "Jelgavu".Lielākais zaudējums: 2. aplī viesos 0:3 pret "Liepāju", 2. aplī viesos 0:3 pret "Spartaku", 3. aplī viesos 0:3 pret RFS.Vidējais vārtu skaits: 1.14 iesisti, 1.68 ielaisti, 2.82 kopā (vidēji čempionātā 1.16:1.16, kopā 2.32), "Mettas" spēles bija rezultatīvākās visā turnīrā.
Rezultāti pa spēles nogriežņiem
"Metta"/LU šogad beidzot kārtīgi izmantoja sava laukuma priekšrocības - uzvaru skaits pārsniedza zaudējumu skaitu. Pirmajās četrās sezonās labākajā gadā zaudējumu bija par četriem vairāk nekā uzvaru... Runājot par spēles nogriežņiem - ja nebūtu trešo "ceturtdaļu" (46.-69. minūte), "Metta" acīmredzot cīnītos par 4.-5. vietu, nevis paliktu 7. pozīcijā. Tik tiešām gan pirmajos puslaikos, gan pēdējās 20 minūtēs Riherta komanda kopumā pretiniekam praktiski nepiekāpās, bet laika posms 23 minūšu garumā pēc pārtraukuma bieži vien visu sabojāja - šajā laikā "Metta" ielaida pat vairāk vārtu nekā "Daugavpils" un arī gūto vārtu bija ārkārtīgi maz. Savukārt, piemēram, otrajā "ceturksnī" sasistie 10 vārti bija otrs labākais rādītājs Virslīgā, tikai par vienu golu atpaliekot no "Ventspils".
Skatītāji
Piezīme: septiņām komandām grafikā maksimālā atzīmētā vērtība būs 1 000 skatītāji, bet "Liepājai" „personalizētā” skala ar 1 800.
"Mettas" mājas spēļu vidējais apmeklējums šogad bija praktiski tāds pats kā pērn. Atšķirība vien tāda, ka 2015. gadā bija lielākas svārstības, kamēr šogad šis skaits variēja mazākā mērā. Atskaitot pēdējo mājas spēli (kad mači notika vienlaicīgi un citā Rīgas stadionā pirmspēdējā kārtā noskaidrojās valsts čempione, kamēr "Metta" vairs nevarēja izvairīties no septītās vietas un pārspēlēm), skaits allaž bija robežās 200-350. Lielākais skaitlis tika sasniegts divreiz - sezonas otrajā mājas spēlē otrajā aprīlī pret "Riga" (1:0) un sezonas beigu daļā 24. septembrī pret RFS (1:1).
LeģionāriVidēji: 3.6 leģionāri ik spēlē, 6.vieta Virslīgā (divas komandas izmantoja mazāku leģionāru skaitu).
„Fair Play”Vidēji: 2.89 punkti ik spēlē (par sarkano kartīti trīs punkti, par dzelteno viens), 8.vieta Virslīgā (nekorektākā komanda Virslīgā). Virslīgā vidēji – 2.07 punkti.