Teniss ir viens no rakešu sporta veidiem. Tā pirmsākumi meklējami 19.gadsimta vidū Lielbritānijā. Mačā piedalās divi (vienspēlēs) vai četri (dubultspēlēs) sportisti, kas cīnās pretējās tīkla pusēs. Tenisa noteikumi pamatā nav mainījušies kopš 19.gadsimta beigām, kad notika jau pirmie vērienīgie turnīri (pirmās Vimbldonas sacensības norisinājās jau 1877.gadā).
Standarta tenisa laukuma (korta) izmēri – 8.23 metri platumā vienspēlēs, 10.97 m dubultspēlēs, garumā 23.77 metri. Laukumu garumā uz pusēm sadala tīkls, kura augstums ir 1.07 m laukuma malās, bet 91.4 cm laukuma vidū. Svarīgs ir arī serves laukuma izmēri – 6.40 m garumā un 5.48 m platumā. Līniju platumam jābūt starp 2,5-5 cm, gala līnijas platums var sasniegt 10 cm.
Spēlē tiek izmantotas raketes un bumbiņa. Raketes ir dažāda garuma (no 50-70 cm), svara (230-350g), tām ir dažāda lieluma galvas (stīgotā daļa) – viss atkarīgs no spēlētāja vēlmēm. Bumbiņas izmēri ir 65-68 mm diametrā, tās svars 56-59 grami. Krāsa – lielākajā daļā gadījumu dzeltena. Bumbiņa tiek atzīta par labu, ja, metot no 2,54 metru augstuma uz betona, tā atlec 1,35-1,47 m augstumā.
Pirms mača ar izlozes palīdzību tiks noteikts, kurš sportists sāks servēt. Servētājs pirmo servi izpilda no korta labās puses, bumbiņa jātrāpa pa diagonāli pretinieka serves laukumā (kreisajā pusē). Ja serve ir veiksmīga, notiek izspēle. Bumbiņa laukumā drīkst atsisties pret zemi tikai vienu reizi, ja tā ielido tīklā vai autā, tiek fiksēta kļūda un punktu iegūst pretinieks.
Tenisa spēle sastāv no izspēlēm (mazajiem punktiem), geimiem un setiem. Mazo punktu skaitīšana notiek šādi – pirmā uzvarētā izspēle 15:0, otrā 30:0, trešā 40:0. Pēc ceturtās uzvarētās izspēles spēlētājs arī uzvar geimā, tomēr geimu var uzvarēt tikai ar divu mazo izspēļu pārsvaru (piemēram, ja rezultāts kļūst 40:40 jeb "vienādi", tad pēc nākamā punkta izspēles vienam no spēlētājiem būs "vairāk". Ja spēlētājs, kuram ir "vairāk", uzvar vēlvienu izspēli, tad viņš svin panākumu arī geimā, toties ja zaudē izspēli, tad atkal ir "vienādi"). Viens sets tiek spēlēts līdz sešiem uzvarētiem geimiem, taču arī šajā gadījumā ir jābūt divu geimu pārsvaram (rezultāts nevar būt 6:5, bet var būt 7:5). Ja rezultāts kļūst 6:6, tad tiek spēlēts taibreiks. Tajā katra uzvarēta mazā izspēle dod punktu, spēlēts tiek līdz septiņiem punktiem (vai divu punktu pārsvaram). Lai uzvarētu mačā, tenisistam ir jāuzvar divi vai trīs seti (atkarībā no turnīra kategorijas - trīs seti jāuzvar Grand Slam turnīros un Deivisa kausa izcīņa).
Serve uzskatāma par veiksmīgu, ja tā, neskarot tīklu, trāpa noteiktajā laukumā. Ja serve netrāpa laukumā (tīkls vai auts), tad servētājam dota vēl viena iespēja – otrā serve. Ja pēc serves bumbiņa skar tīklu, bet piezemējas laukumā (termins let, tad tiek piešķirta atkārtota pirmā serve. Divas neprecīzas serves pēc kārtas nozīmē dubultkļūdu un punktu pretiniekam. Ja pēc veiksmīgas serves pretinieks nepieskaras bumbiņai, tiek fiksēts eiss jeb neatvairāma serve. Tas ir vienkāršākais veids kā uzvarēt izspēli un iegūt punktu. Servējot nedrīkst uzkāpt gala līnijai, tā arī skaitās kļūda (foot fault).
Pamatā sitieni tiek iedalīti divos veidos - forehand un backhand. Latviskojot tas visprecīzāk būtu sitiens no ērtās un neērtās puses. Tā kā lielākā daļa tenisistu ir labroči, tad vairumā gadījumu forehand ir sitiens no labās puses, bet backhand no kreisās. Forehand sitiens lielākajā daļā gadījumu tiek sists ar vienu roku, bet backhand sitienu izpilda ar vienu vai abām rokām. Volley ir sitiens no gaisa pirms bumbiņa pieskaras zemei, Smash vai smešs arī ir sitiens no gaisa, taču ar strauju lejupejošu trajektoriju (līdzīgi kā gremde volejbolā). Lob (latviski nereti izmantots termins „svecīte”) ir efektīvs sitiens no aizsardzības pozīcijas – ja pretinieks ir izgājis tuvu tīklam, tad ir iespēja pārcelt bumbiņu viņam pāri. Skaists sitiens no skatītāju viedokļa ir arī Drop shot vai čops. Tas ir noīsinātais sitiens, pēc kura bumbiņa piezemējas ļoti tuvu tīklam.
Vieni no biežāk lietotajiem terminiem, raksturojot tenisa spēli, ir breiks un breikbumba. Pirmais nozīmē – uzvarēt geimu pie pretinieka serves, bet otrais – iespējas tikt pie breika. Uzvarēt geimu pie pretinieka serves ir ļoti svarīgi, īpaši vīriešu tenisā – katrā geimā servētājs tiek uzskatīts par favorītu. Tāpat statistikas ailēs tiek atzīmēti tādi elementi kā winners un unforced errors. Pirmais nozīmē ar uzbrukuma sitieniem iegūtie punkti, bet otrais nepiespiestās kļūdas. Agresīvu spēles stilu piekopjošiem tenisistiem šie rādītāji lielākoties būs augsti, bet aizsardzības stila piekopējiem - zemi.